Za vznikem britské značky palubních batohů CabinZero stojí neobyčejný příběh jejího zakladatele, Neila Vardena, který se po dokončení studií na vysoké škole v roce 1993 rozhodl podniknout cestu do Indie, protože se mu jako čerstvému absolventovi v důsledku přetrvávající recese nepodařilo najít zajímavou a dobře placenou práci. Neil se tak vydal na vlastní pěst bez konkrétního plánu na svou první šestitýdenní cestu po Indii. Jedinými společníky, s nimiž tehdy sdílel své nadšení, byly hojně užívané cestovní šeky (protože bankomaty ještě neexistovaly), britský pas a krosna s vnějším rámem. Exotická země plná nových vjemů Neila okouzlila natolik, že se po návratu domů rozhodl, že v blízké budoucnosti Indii ještě navštíví.
Po šesti měsících strávených v rodné zemi zkusil Neil své štěstí znovu. Plný očekávání a touhy po dobrodružství se vydal na další expedici, tentokrát s novou krosnou s vnitřním rámem, kterou si před cestou pořídil, a s níž navštívil celou řadu zajímavých míst (Manali, Dahamsala, Amritsar a Madra). Po šesti týdnech intenzivního cestování se ale nová krosna úplně rozpadla. Neil si tak uvědomil, že ke svému cestování potřebuje opravdu kvalitní batoh, na který se může opravdu spolehnout. Na základě svých zkušeností tak ještě nevědomě definoval budoucí vlastnosti palubních batohů CabinZero, které mají menší objem než klasické krosny (maximálně 35 litrů), jsou vyrobené z odolného materiálu a opatřeny uzamykatelnými jezdci zipů pro dodatečnou ochranu všech cenností. Pro svou třetí cestu do Indie už měl Neil batoh, který splňoval jeho požadavky včetně toho nejdůležitějšího – mohl mít batoh stále při sobě na palubě jakéhokoliv dopravního prostředku. Při testování batohu navíc vyšlo najevo, že se do něj vejde vše potřebné nejen na pár týdnů, ale i na několikaměsíční putování.
V roce 1996 si Neil našel práci v jedné z britských korporací, po pár letech každodenní práce ve stresujícím prostředí ale onemocněl. Proto se rozhodl raději začít pracovat na vlastních projektech, které dokázal obratně spojit se svou největší vášní – cestováním. Při svých dalších cestách navštívil Čínu, Hongkong i Thajsko, a když zjistil, že se jeden z nejoblíbenějších průvodců po Bangkoku a Chiang Mai neprodává ve Spojeném království, požádal společnost Nancy Chandler Graphics o svolení zřídit jeho distribuci, což se mu také na výbornou povedlo.
V roce 2010 změnila celý cestovní trh čerstvá novinka v letecké přepravě. Byly schváleny striktně určenýé rozměry palubních zavazadel a došlo ke zpoplatnění těch odbavených. Pro Neila to byla nová výzva. Opět hledal batoh, který by vyhovoval tentokrát ještě přísnějším požadavkům. A protože zjistil, že na trhu žádný takový batoh není, rozhodl se, že zkusí navrhnout a vyrobit batoh svých snů.
V roce 2014 se tak spustila výroba stylových palubních batohů CabinZero, jejichž hlavní devízou je již od počátku odolnost a spousta nenápadných, ale o to praktičtějších vychytávek, včetně kvalitních materiálů, uzamykatelných zipů a speciálního stopovacího systému, díky němuž se k vám může vrátit i dávno ztracené zavazadlo. Neil sám testuje každý nový model, aby v praxi ověřil odolnost a zpracování jednotlivých materiálů, které jsou nezbytné pro pocit bezpečí a jistotu na cestách.
Batohy prochází v místech výroby ve Vietnamu i Číně důkladnými kontrolami kvality ve všech fázích výroby, protože právě kvalita je určujícím znakem těchto zavazadel. Veškeré materiály použité na batozích splňují kritéria všech evropských regulatorních testů, a podléhají tak nejvyšším standardům, jakými jsou například nařízení EU REACH o snížení dopadu výroby na lidské zdraví a přírodu. Batohy jsou rovněž navrženy tak, aby svým majitelům vydržely sloužit opravdu dlouho. Deset nebo pětadvacet let – takové záruky poskytuje CabinZero na své výrobky s tím, že právě prodloužená záruka je dostupná všem zákazníkům po celém světě. Stačí jen po zakoupení batohu „lajknout“ facebookovou stránku CabinZero a uschovat doklad o koupi.
Batohy CabinZero jsou vyráběny s ohledem na dodržování principů společenské odpovědnosti, která se snaží zajistit přijatelné pracovní podmínky ve všech článcích výroby, protože pouze spokojení zaměstnanci jsou základem úspěšného podnikání. Neil Varden osobně dohlíží na podmínky v továrnách, kde se batohy šijí. Tyto podniky jsou také zapojeny do sítě výroben bojujících proti vykořisťování zaměstnanců. CabinZero k výrobě batohů zkrátka nevyužívá žádné sweatshopy.
Od roku 2015 se CabinZero snaží podporovat charitativní projekty v rozvojových zemích prostřednictvím podpory udržitelného turismu a cestování. Do budoucna je cílem společnosti zajistit realizaci vzdělávacích programů určených pro místní obyvatele prodejem speciálních limitovaných řad batohů. Výtěžek z každého prodaného kusu půjde právě na dobročinné účely.
foto: cabinzero.com, fb a instagram CabinZero